ANA SAYFA > BLOG > Büyüyoruz...

Büyüyoruz...

Abdulkadir Karagöz | 03.01.2018

Ülkemizin insan kaynağı her geçen gün daha da yetkin hâle geliyor. Bu durum girişimcilerimiz ve işletmelerimiz açısından hayatî önem arz ediyor. İşinin ehli çalışanların ortaya koyduğu ürün ve hizmetler, şirketlerin başarısını doğrudan etkiliyor. Büyüme ve istihdam oranlarındaki yükseliş bunun açık bir göstergesidir. Bu başarının devamlılığının sağlanması için ise istihdam politikalarında iyileştirme ve geliştirmelere ihtiyaç duymaktayız.

İnsan kaynağının tespiti ve istihdamı kadar önemli olan bir diğer konu da yetenek yönetimidir. Öğrencilerin iş dünyasıyla iletişimini kuracak, genç yetenekleri keşfedip yönlendirecek, çalışanların sürekli olarak kendilerini geliştirmelerini sağlayacak ve hatta buna teşvik edecek sistemler kurmamız gerekmektedir. Ayrıca insan kaynakları departmanlarının profesyonelleşmesi ve işe alım süreçlerine ek olarak yetenek yönetimi alanında da uzmanlaşması gerekmektedir. Yapılacak yetenek yönetimi programları kalifiye insan kaynağını artıracak ve bu da istihdam ve büyümeye olumlu etki edecektir. 

TÜİK’in açıkladığı üçüncü çeyrek büyüme oranlarına göre altı yıl aradan sonra ekonomimiz %11,1 oranında büyüdü ve Eylül ayı işsizlik oranı %10,6’ya geriledi. Ekonomideki bu gelişmenin ayak sesleri sene başından itibaren gelmeye başlamış ve Dünya Bankası, IMF, OECD yıl sonu büyüme hedeflerimizi güncellemişti.

Büyüme hedeflerinin artması istihdam oranlarına da yansıdı. Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliği ivme kazanarak devam ediyor. 2018 yılı için hedef 1,5 milyon TOBB üyesinin mevcut çalışan sayısı korunarak 2 yeni çalışan istihdam etmesi ve en az 3 milyon ek istihdam sağlaması yönünde belirlendi. Yapılan araştırmalara göre işverenler de 2018’in ilk çeyreği için istihdam artışı öngörüyorlar. Bu hedefin başarıya ulaşması, işsizlikle mücadelenin kesin zaferle sonuçlanmasıyla eş anlamlıdır.

İstihdam seferberliğiyle birlikte girişimciler ve işletmeler için birçok kolaylıklar da getirildi. Geçen yıl yapılan ve istihdamı artırıcı etkisi görülen teşviklerin önemli bir kısmı yeni yılda da devam edecek ve bunlara ek olarak yeni destekler de verilecek. Bu desteklerle birlikte işletmelerin istihdam seferberliğine katkı sağlama süreci de daha kolay ve hızlı gerçekleşecek. İstihdam kolaylığı sağlanan bu süreçte işletmelerin dikkat etmesi gereken önemli bir nokta doğru işe alımdır. Görev ve yeterlilikleri tam olarak ortaya konulmamış, yetki tanımlamaları net olarak çizilmemiş işe alımlar maalesef iş verenler ve çalışanlar açısından ciddi bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum; çalışan memnuniyetsizliği, beklentilerin karşılanmaması, ürün ve hizmet kalitesinde düşüş gibi sonuçların yaşanmasına sebep oluyor. Sürecin sonunda ise çalışanlar ve işletmeler arasındaki kopuşlar yani işten çıkarma veya iş değiştirmeler artıyor.

Doğru kişiyi istihdam edebilmek konusunda yapılan yanlışlar ürün ve hizmetlerin sağlığını olumsuz etkileyecek, aksayan projeleri beraberinde getirecek ve bu kartopu etkisi yaparak istihdam ve büyüme alanında daha büyük olumsuzlukları karşımıza çıkaracaktır. Bu tür durumlarla karşılaşmamak adına, işe alım süreçlerinde profesyonel destek alarak net tanımlamalar yapmak ve doğru kişiyi istihdam etmek için ayrıca bir özen göstermek gerekmektedir.

Son olarak; geçtiğimiz ay vefat eden İstanbul Ticaret Odası Başkanımız İbrahim Çağlar’a Allah’tan rahmet, yakınlarına ve iş dünyasına baş sağlığı diliyorum. Ülkemizin saygın ve başarılı iş adamlarından biri olan merhum İbrahim ağabey; tüm kırılma anlarında bu milletin yanında saf tutan yürekli bir iş adamıydı.

                                                                                                                                                        ABDULKADİR KARAGÖZ

+90216 474 24 11

[email protected]

İnsan yönetiminde en önemli konu, organizasyonun her halkasının güçlü olmasıdır. Bunun için Mental HR-Consultancy, kurum ve şirketlerin ihtiyaç duyduğu insan kaynağı ile kariyer hedefi olan uygun kişileri bir araya getirir.

İletişim Formu