ANA SAYFA > HABERLER > Cyber Camp, 3. Dönem Mezunlarını Verdi

Cyber Camp, 3. Dönem Mezunlarını Verdi

31.01.2019

Dünyada ve Türkiye’de önemi her geçen gün artan siber güvenlik için yetişmiş uzman eksikliğini kapatmayı amaçlayan Cyber Camp eğitim programının 3’üncü dönemi törenle sona erdi.


Turkcell’in öncülüğünde ve Mental HR - Consultancy’in çözüm ortaklığında düzenlenen Cyber Camp eğitim programının 3’üncü dönemi tamamlandı. Siber güvenlik uzmanları yetiştirmeyi hedefleyen programın mezuniyet töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Mental HR - Consultancy Yöneticisi Tolga İstanbullu, TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Orhan Muratoğlu ve öğrencilerin katılımıyla yapıldı.

 “Milli Teknoloji Hamlesi’nin gerçekleştirilmesi kaçınılmaz”


Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, törende yaptığı konuşmada, geleceğin savaşlarının konvansiyonel silahlarla değil, siber silahlarla gerçekleştirileceğinin altını çizerek, şunları söyledi: “Paradigma değişikliğini yakalayacak ülkeler, gelecekte mukayeseli üstünlük elde ederek, oyunu kurallarına göre oynayan hatta oyunun kurallarını koyan ülkeler olacaklar. Ülkemizin de her alanda bağımsızlığını sürdürmesi ve savunduğu tezleri daha gür bir sesle seslendirebilmesi için Milli Teknoloji Hamlesi’ni gerçekleştirmesi kaçınılmaz. Bakanlık olarak dijital dönüşüm politikalarını siber güvenlik başta olmak üzere çok sayıda başlık altında hayata geçiriyoruz. TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, bu alanda gerçekleştirdiğimiz en önemli projelerden. 81 ile yayacağımız DENEYAP Teknoloji Atölyeleri, tüm dünyanın ilgisini çekecek bir projemiz. Ayrıca TÜBİTAK Enstitülerimizi gençlerimize açıyoruz. Uzun dönemli staj programları başlatacağız.”

“Siber güvenlik, sınır güvenliğinden daha değerli hale geldi”

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça da, günümüzde siber güvenliğin artık sınır güvenliğinden daha değerli hale geldiğini ifade ederek, “Güvenliği temin eden sistemlerin güvenliğinin sağlanması için bu gibi eğitim faaliyetleri çok önemli. Turkcell Vakfı, iki temel amaçla kuruldu. Bunlar, teknolojiyi Türkiye’ye, Türkiye’yi teknolojiye hazırlayabilmek ve kazandırabilmek. Siber güvenlik eğitiminden geçen gençlere şu tavsiyede bulunmak istiyorum; Ne iş yapıyorsanız yapın, iyi insan olarak yapın. İyi insan olmak için de aklınızı, merhametinizi, vicdanınızı, adaletinizi yanınızdan eksik etmeyin.” dedi.

 

“Asıl tehdit, teknolojiyi doğru kullanmazsak, suni zeka döneminde olacak”

Datanın günümüzdeki yeri ve önemi hakkında değerlendirmelerde bulunan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ise konuşmasında siber güvenliğin günümüzde çok daha kritik bir noktaya geldiğine dikkat çekti. “Teknolojiyi iyi kullanırsanız iyiliği, kötü kullanırsanız kötülüğü getirir.” diyen Terzioğlu, sözlerine şöyle devam etti: “ Asıl tehdit, eğer teknolojiyi doğru kullanmazsak, suni zeka döneminde olacak. Datadan bilgiye geçtik, şimdi bilgiden suni zekaya geçeceğiz. Gelecekte, internet hayatımıza çok daha büyük etkiler getirmeye başlayacak. Turkcell olarak bir yandan siber güvenlik konusunda kabiliyetlerimizi, yetkinliklerimizi geliştirirken; diğer taraftan bize bu imkanı tanıyacak teknolojileri de geliştiriyoruz.”


“Cyber Camp, çizdiği kariyer haritası ile sektöre önemli katkı sağladı”

Mental HR - Consultancy Yöneticisi Tolga İstanbullu da, eğitimleri tamamlayan gençleri tebrik ederek, 3’üncüsü düzenlenen Cyber Camp programının, eğitmen kadrosu, eğitim içerikleri ve katılımcıların sektörde rol alması için çizdiği kariyer haritası ile bu alanda sektöre çok önemli bir katkı sağladığını dile getirdi.    

“Temel misyonumuz, ülkemizin kalkınması için genç nesillerin sektöre kazandırılmasıdır”

Mental HR olarak, gerek yurt içi gerek ise yurtdışında farklı sektörler ve farklı dinamiklere sahip firmalar için insan kaynakları alanındaki faaliyetlerine hız kesmeden devam edeceklerini belirten İstanbullu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bu noktada temel misyonumuz, ülkemizin kalkınması için genç nesillerin sektöre kazandırılmasıdır. Genç arkadaşlarımızın, kariyer yolculuklarında her daim destekçileri olacağımızı bilmelerini isteriz. Bu bağlamda ülkemizde teknolojik gelişmelerin öncülerinden Turkcell ve nitelikli siber güvenlikçilerin yetiştirilmesinde önemli katkılar sunan Bilişim İnovasyon Derneği’ne sağladıkları katkılardan ve proje kapsamındaki işbirliğimizden dolayı teşekkür ederiz.”

 

Törende TÜBİTAK BİLGEM İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Orhan Muratoğlu ve Bilişim İnovasyon Derneği Başkanı Mehmet Fatih Zeyveli de, siber güvenliğin önemine dikkat çeken birer konuşma gerçekleştirdiler.

 

Programa 1.700 kişi başvurdu

3’üncü dönemi tamamlanan Cyber Camp’a; üniversite 4. sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile mezun ya da en fazla 2 yıl iş deneyimi olan 1.700 kişi başvurdu. Başvuru aşamalarını başarıyla geçen 24 kişi, 21 - 31 Ocak tarihleri arasında yapılan 10 günlük eğitimlere girmeye hak kazandı. Adaylara Penetrasyon Testi Yöntemleri, Gizli Ağ Keşfi, Pasif Trafik Tespiti, Uzak Kök Güvenlik Açığı, Yetki Yükseltme Saldırısı, Host Kimliği İçin DNS Kötüye Kullanma Konusu ve IPv6 Güvenlik Açıkları konularında dersler verildi.

 

Eğitimin ardından sertifika alan adaylar, Türkiye’nin önemli kurumlarında işe girme şansına da sahip oluyor. Programda üstün başarı gösteren siber güvenlik uzmanları, geçtiğimiz iki yılda olduğu gibi Turkcell’in Siber Güvenlik Merkezi’nde istihdam edilecek.

 

+90216 474 24 11

[email protected]

İnsan yönetiminde en önemli konu, organizasyonun her halkasının güçlü olmasıdır. Bunun için Mental HR-Consultancy, kurum ve şirketlerin ihtiyaç duyduğu insan kaynağı ile kariyer hedefi olan uygun kişileri bir araya getirir.

İLETİŞİM Formu