ANA SAYFA > HABERLER > Malezya ve Türkiye Arasında Nitelikli İnsan Kaynağı Alanında İş Birliği.

Malezya ve Türkiye Arasında Nitelikli İnsan Kaynağı Alanında İş Birliği.

07.07.2019

Malezya ve Türkiye stratejik iş birliği ve kalkınma programlarıyla bilim, teknoloji, sanayi ve eğitim alanında ortak programlar ve projeler geliştiriyor. Malezya ile Türkiye arasında kurulan bu stratejik iş birliği kapsamında Türkiye’de hizmet veren Mental HR – Consultancy “Work4Malaysia” programını başlatıyor.

 

Work4Malaysia; Malezya ve Türkiye arasında karşılıklı know-how geliştirilmesini ve paylaşılmasını sağlayarak nitelikli insan kaynağı oluşturmayı hedefliyor. İslam dünyasının iki lider ülkesinin paylaşımları Türk öğrencilerin 2016 ve 2017 yıllarında Alor Setar’da yaptıkları dil ve kültürel değişim programı (TALC ve LAMT) ile başlamıştı. TALC ve LAMT programını tamamlayan gençler Türkiye’nin önemli şirketlerinde genç ve yetenekli iş gücü olarak yerlerini aldı; şimdi ise Malezyalı yetenekler Work4Malaysia projesiyle Türkiye’ye geliyor.

 

Müslümanların Avrupa’ya açılan kapısı Türkiye ile uzak doğudaki kapısı Malezya bu programla birbirine daha da yakınlaşıyor. Malezya Başbakanı Mahathir Mohamad geçtiğimiz günlerde öğrencilerle bir araya geldiği programda “Türkiye’nin kalkınması ve gelişmesi Malezya’dan ileride, bu kalkınma Türk halkının kendi çabalarıyla gerçekleştirdiği bir süreç. Malezya’nın kalkınması için gençlerimizin Türkiye’ye gitmesini, Türkçe öğrenmesini ve orada en az 10 yıl çalışmasını istiyorum. İnanıyorum ki bu süreci tamamlayan gençler Malezya’ya döndüğünde Malezya’nın kalkınması için şans olacaktır.” dedi.

 

Başbakan Mahathir’in yaptığı açıklamayla birlikte Malezya’daki gençler için “Work4Malaysia” programı daha bir anlamlı hale geldi. Program ile yetenekli Malay gençler Türkiye’deki, eğitim, iş ve staj fırsatlarından haberdar olma ve faydalanma fırsatı bulacak. Gençler isterlerse Türkiye’de akademik eğitimlerini alabilecek, Türkçe öğrenme fırsatlarını değerlendirebilecek ya da Türkiye’de havacılık, medya, eğitim, telekomünikasyon, inşaat ve tarım gibi farklı sektörlerde hizmet veren şirketlerde kariyer imkânı bularak kendilerini geliştirebilecekler. Work4Malaysia programına katılan yetenekli gençler yüksek teknoloji içerikli projelerde çalışma fırsatı bulacaklar. Malay gençlerin yeniliğe açık olması, değişim ve dönüşüme hızlı adapte olması Türkiye açısından da bir fırsat oluşturuyor.

 

Mental HR İşe Alım ve Yetenek Yönetimi Direktörü Uğur Karaboğa konuyla alakalı yaptığı açıklamada dost ve kardeş ülke Malezya ile şimdiye kadar birçok proje ve program gerçekleştirdiklerini, Sayın Mahathir’in Malezyalı gençlerin Türkiye’de eğitim ve kariyer fırsatlarını değerlendirip kendilerini geliştirmelerine yönelik olarak yapmış olduğu açıklamadan duydukları memnuniyeti ifade etti. Mental’in uzun yıllardır Malezya ve Türkiye’de gençlerin gelişimine ve istihdamına yönelik önemli çalışmalar yaptığını, bu süreçte nitelikli Malay gençlerle tanışma ve çalışma fırsatı yakaladığını belirten Karaboğa “Work4Malaysia” programı ile Malezyalı gençlere eğitim ve kariyer alanında rehberlik yapmayı hedeflediklerini belirtti. Uğur Karaboğa sözlerine şöyle devam etti: “Programa başvuran gençleri; eğitim, iş ve staj olanakları şeklinde kategorilere ayrılarak yönlendirmelerini yapacağız. Bu kapsamda ön değerlendirmeyi geçen adaylar; genel yetenek ve dil sınavlarına girecekler. Süreci başarıyla tamamlayan adayların ilgili şirketlere yönlendirmeleri yapılacak ve kariyer yolculuklarına başlayacaklar.” Karaboğa ayıca, Mental HR’ın Work4Malaysia projesinde Malezya devleti ve güvenilir makamlarla birlikte çalışacağını ifade etti.

 

Malezyalı gençler “Work4Malaysia” programına Türkiye’de dil eğitimi, staj fırsatı ve iş fırsatı alanlarında work4malaysia.com adresinden başvurabilirler. 

+90216 474 24 11

[email protected]

İnsan yönetiminde en önemli konu, organizasyonun her halkasının güçlü olmasıdır. Bunun için Mental HR-Consultancy, kurum ve şirketlerin ihtiyaç duyduğu insan kaynağı ile kariyer hedefi olan uygun kişileri bir araya getirir.

İLETİŞİM Formu